top of page

Gorzkie żale

Gorzkie żale to nabożeństwo wielkopostne powstałe w Polsce w okresie baroku, czyli na przełomie XVII i XVIII wieku. Po raz pierwszy odprawiono je w 1707 r.  Polega na rozważaniu męki Chrystusa –  jest to zatem nabożeństwo pasyjne. Jego powstanie związane jest z Bractwem św. Rocha przy kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Sam autor pozostaje nieznany. Sama nazwa nabożeństwa pochodzi od pierwszych słów pieśni: „Gorzkie żale przybywajcie, serca nasze przenikajcie". W propagowaniu Gorzkich Żalów dużą rolę odegrali również misjonarze św. Wincentego a Paulo.

Gorzkie żale składają się z trzech części. Można śpiewać je wszystkie razem bądź pojedynczo – w kolejne niedziele Wielkiego Postu; cały cykl odmawiany jest dwukrotnie w ciągu całego Wielkiego Postu:

Część 1 - I i IV Niedziela Wielkiego Postu [ Czytaj ]

Część 2 - II i V Niedziela Wielkiego Postu  [ Czytaj ]

Część 3 - III Niedziela Wielkiego Postu i Niedziela Palmowa [ Czytaj ]

Nabożeństwo rozpoczyna się tzw. Pobudką (zwaną także Zachętą) –  jej treść pozostaje niezmienna, niezależna od części nabożeństwa. Następnie przedstawiana jest intencja modlitwy. Dopiero po przedstawieniu intencji odprawiana jest odpowiednia część Gorzkich Żalów. Każda z nich składa się z hymnu o męce Pańskiej i dwóch pieśni: Lamentu duszy nad cierpiącym Jezusem oraz Rozmowy duszy z Matką Bolesną. Antyfona Któryś za nas cierpiał rany kończy nabożeństwo.

Gorzkim Żalom towarzyszy wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz zazwyczaj kazanie pasyjne. Jedną z cech charakterystycznych jest staropolskie brzmienie tekstu nabożeństwa.

Zobacz:
Nabożeństwa
1. 40 Godzinne
2.Różańcowe
3. Godzinki
o niepokalanym poczęciu
4. Droga krzyżowa
5. Gorzkie żale
6. Majowe
7. Czerwcowe
8. Pierwszy piątek
9. Nowenny
10. Roraty
bottom of page